Motor- og bådklargøring med Tec7
Klargøring af bådens motor hører til de mange vigtige opgaver der er på båden inden den skal i vandet og når den tages op igen til efteråret. Der er dog også rigtig god fornuft i løbende at vedligeholde båd og motor igennem sæsonen.
I denne artikel behandler vi, med god rådgivning fra Tec7, de vigtige områder der skal vedligeholdes på din motor og båd, så du sikrer dig, at den kommer godt igennem sæsonen og bringer dig sikkert til og fra havn.
Beskyt båd og motor
Hvis du skyller påhængsmotoren med ferskvand efter en tur på vandet, er det en god ide at spraye med GT7 efterfølgende og tørre efter med en klud – så skaber du en god beskyttelse og udnytter samtidigt multisprayens fugtfortrængende egenskaber optimalt. GT7 penetrerer og via sin lave overfladespænding fortrænger det fugten, renser og lægger en beskyttende hinde på stik og forbindelser.
En fast rutine er ofte at man klargører sin motor FØR man stiller båden væk til vinteren og om foråret kan man så klare den lette forårsklargøring inden båden skal i vandet. Her er det en god ide at sprøjte en beskyttende lag GT7 multispray flere steder for at yde optimal beskyttelse.
Da GT7 samtidigt har gode rensende egenskaber, er den også helt fantastisk til at rengøre de nedre inderste dele af påhængsmotorens kåbe, hvor du også samtidigt sikrer dig, at det får en god beskyttelsesfilm og effektivt beskytter mod vand, der sprøjter op under motoren under sejlads. På indenbords motorer kan GT7 anvendes til samme formål ved afrensning af motorrummet.
De mest almindelige steder der kræver særlig god beskyttelse ombord er:
Efter nogle gange kan du med stor succes lave din egen checkliste på din egen båd. På den måde sikrer du dig, at du går alle punkter igennem og beskytter den optimalt.

Når noget er rustet urokkeligt sammen
Tec7 GT7 har en meget lille overfladespænding og penetrerer derfor godt ind i selv meget små åbninger. Denne effekt gør også at GT7 er særlig velegnet til opgaver hvor fastsiddende bolte og skruer skal løsnes, da produktets sammensætning opløser rustkrystallerne sammen med en særlig god kold-krympningsvirkning.
Det kan, alt afhængigt af hvad der er rustet sammen, ofte være en god ide også at tilføre varme til de fastsiddende komponenter og derefter sprøjte GT7 på for at opnå en endnu større “chok-effekt” ved koldkrympningen.

Pas på gummilisterne
Mange steder på båden findes der gummilister, der på grund af det aggressive miljø med saltvand, UV-bestråling om sommeren og hård frost om vinteren, lever et hårdt liv ombord. Det er derfor vigtigt at pleje disse gummilister, der kan sidde på diverse luger, motorhætter, vinduer og døre. En af de bedre ting du kan gøre for dine gummilister, er at sørge for de er godt mættet med TEC7’s Xilicon, der er en silikone-spray baseret på ren silikoneolie, og så er den også god til at beskytte tændrørskablerne på påhængsmotoren, så du sikrer en lettere start med mindre risiko for krybestrøm.

Her er Xilicon særlig anvendelig
Xilicon afgiver en folie der er meget tynd, klar, holdbar, ikke-brændbar, lugtfrit, smudsafvisende/udtværingsbestandig og effektiv på: alle metaltyper, gummi, træ, læder, plast, lak, maling, stof, vinyl mv. Den tørre, smørende film er ikke syredannende, den fordamper ikke, hærder ikke og forhindrer frysning. Xilicon er helt transparent og det betyder også, at du kan anvende den på for eksempel lynlåse til kalechen eller skydeskinner, der anvendes til dørlukninger ind til kabinen. Silikonesprayen kan desuden anvendes til:
